csababarca írta: ↑2023.08.19. 21:11:50
Egy klub vb-n se játszana mindenki mindenkivel, mint ahogy egy válogatott vb-n se történik ez.
Amiről beszélsz @gránit, az egy bajnokságszerű szuperliga lehetne.
Ne keverjük a dolgokat, mert îgy nagyon félrevezető.
A megoldást egy bajnokságszerű szuperligában látom. Ez egy az egyben le tudná cserélni a töltelékmeccseket, amiket most játszunk. Mert a meccseink kb 80%-a töltelékmeccs. A klubvilágbajnokságról annyit írtam, hogy az is egy jó ötlet. Nem hiszem, hogy a legjobb ötlet, de ha elég hosszú és elég sok meccset játszanak, előrelépés lehetne a BL-hez képest. Szerintem nem lett semmi összekeverve, egyszerűen csak nem hurrogtam le egy ötletet, ami a mostanihoz képest valószínűleg több jó meccset nyújtana nekünk.
LG írta: ↑2023.08.19. 19:32:19
A fociban egyre több pénz van, szóval meglepődnék, ha kevesebben játszanának. Nem beszélve az új piacokról, ahová betört a sport.
De a fiatalabbakat simán lehet ugrasztani, még úgy is, ha már messze nem olyan látványosabbak a meccsek, mert ezt a közösségi médiás hype-al lehet kompenzálni.
Ennek az ára sajnos az, hogy folyamatosan hígul az egész, és csökken a színvonal, mivel eleve nem túl magasan az igények.
Ez mind igaz, de szerintem ugyanahhoz a ponthoz jutunk. Az emberiség létszáma rohamosan nő, így lehet, hogy tényleg többen játsszák ma a focit, mint Pelé idején. Például, ha valami Kínában felkapott, az szám szerint mindennek felviszi a statisztikáit. Ma egy film kb elég ha Kínában népszerű, már hatalmas kasszasiker. Lehet, hogy ma több gyerek játszik focit, mint akkor. De hogy minőségi focit kevesebben játszanak, az biztos. A nagy visszaesés, amiről írtál, pont azokban az országokban történt, ahol minőségi képzés volt, ahol a színvonalas futball nagyon hosszú ideig meghatározó volt. Mivel ezekben az országokban visszaesés történt, hiába játszanak ma többen Kínában, Afrikában, arab országokban, a minőség mégis visszaesik.
A pénzben igazad van, ma sokkal több pénz van a fociban, mint régen. Ettől a minőség nem lesz jobb, legfeljebb a körítés. A Forma-1-ben is több a pénz, mint Pelé idején, mégis unalmasabb. A pénz igazából a körítéshez kell, de attól egy sportág sem lesz jobb.
Persze amikről még írtatok, a hype, a médiafelületek, amiket ezerrel pörgetnek, mind megvannak, ezekkel próbálnak kompenzálni. Ma ha valaki képes belerúgni a labdába, rögtön rajta van a százmilliós címke, rögtön hatalmas tehetségnek kiáltják ki. Minden középszert próbálnak már hype-olni. Néha elmosolyodok azon, amikor Raphinhákat meg Abdékat védegetünk, holott micsoda legendák játszottak ezeken a posztokon, most meg néhány gólos embereket próbálunk dícsérgetni, akik nem nagyon régen, de még 15 éve sem kerülhettek volna nem hogy a Barca, de az első osztály közelébe se. Jellemző taktikája a médiának, hogy minden középszert dicsérgetnek, bár az embereknek nem kellene ennek felülniük.
A körítéssel biztosan nem lesznek jobbak a meccsek, ahogy azt sem hiszem, hogy a sztárok elérhetőbbé váltak volna a futballban az emberek számára. Pelé idején egy Csikar a fürdőben kártyázott az emberekkel, Farkasék, Mészölyék a Palatinuson osztogatták az autogramokat. Nem hiszem, hogy a bulvár és a médiaplatformok közelebb hoznának az emberekhez bármit. Nyitott kapus edzések vagy a pártoló tagokkal való aktív kapcsolattartás, közönségtalálkozók már igen, de ez teljesen más, mint a körítés. Posztokkal, bulvárral nem lehet közelebb hozni a sportot az emberekhez, ami a gyerekeket a foci felé terelné.
Azzal is egyetértek, hogy ma több inger éri a gyerekeket (videójáték stb.), de abban is biztos vagyok, hogy több jó meccsel nagyobb lenne az érdeklődés a futball iránt. A futball rendszere nem alkalmazkodott a változásokhoz. Régen a bajnokik is izgalmasak voltak, mert nem volt ekkora különbség a csapatok között. Hol van már a Valencia, hol van már a Depor, hol van már a dobogóért harcoló Mallorca. Ráadásul ezek a csapatok nem csak eredményesek voltak, de jó focit is játszottak. Mára a középcsapatok sokkal silányabbak, mert kevés a nagy tehetség, és ezeket a nagyok elviszik. Mára a bajnokik nem tudják megadni azt az élményt, mint akkor, ezért kellene változtatni. Szám szerint lehet, hogy többen fociznak, mint régen, de a futball magterületein nagy a visszaesés, így legfeljebb a középszer nő, a minőség nem. Ahhoz, hogy a futball a többi érdeklődési körrel tartani tudja a lépést, izgalmasabbnak kell lennie, és ezt véleményem szerint sem a mai bajnokik, sem a BL nem tudja megadni.