FC Barcelona - Csapat, taktika, felállások

Mi a véleményed a csapat igazolási terveiről, hátországáról, vezetőségéről? Miért jó vagy rossz a taktikánk? Mi lesz a klub jövője? A csapat mögötti eseményekről és az események alakítóiról beszélgethetsz itt!
Avatar
bence0330
Az Év Fórumozója 2022
Hozzászólások: 6887
Csatlakozott: 2020.07.16. 19:01:18
Tartózkodási hely: Pécs

2023.12.17. 21:55:51

gránit írta:
2023.12.17. 21:51:19
Ha csak annyiról szólna, hogy ne komplikáld túl, elég sokaknál kiszakadna a gólzsák.

A példa arról szólt, hogy valószínűleg konkrétabb okai vannak a problémáknak, és nem a pszichológus az, aki ebben elsősorban tud segíteni.
Nem emlékszem, lehet, hogy ezt a szerkesztésbe írtam már, amit azóta tettem, passz, lehet.

Nem annyiról szól csak. A lényeg, hogy VININÉL annyiról szólt. Raphinhánál valami egész másról szólna pl biztos, Ancelotti szerintem 2 meccs után kitalálná, miről, és mit mondjon neki.

Nyilván Xavit nem akarom a futballtörténelem talán legjobb pedagógusához hasonlítani, nagyon nem igazságos, csak egy szélsőséges példa volt.
ter Stegen; Cancelo - Cubarsí - Araujo - Koundé; Gündogan - Christensen - Pedri; Felix - Lewy - Raphinha
Avatar
gránit
Entrenador del Barça
Hozzászólások: 2402
Csatlakozott: 2010.06.12. 08:55:53

2023.12.17. 21:51:19

Ha csak annyiról szólna, hogy ne komplikáld túl, elég sokaknál kiszakadna a gólzsák.

A példa arról szólt, hogy valószínűleg konkrétabb okai vannak a problémáknak, és nem a pszichológus az, aki ebben elsősorban tud segíteni. Egy összeszedett, összefogott koncepció biztonságérzetet ad a játékosnak. Eric Garcia a Gironában például közel sem tűnik akkora lúzernek, mint Barcelonában. De egy Gironáéval szemben a mi játékunk sokkal inkább tűnik ad hocnak, véletlenszerűnek, ők sokkal célirányosabban játszottak, tudták, hogy akarnak nyerni, és ez a játékosoknak is nagyobb biztonságérzetet, önbizalmat nyújt.
Avatar
bence0330
Az Év Fórumozója 2022
Hozzászólások: 6887
Csatlakozott: 2020.07.16. 19:01:18
Tartózkodási hely: Pécs

2023.12.17. 21:42:36

A pszichológia rég nem arról szól a profi sportvilágban, hogy ha padlón vagy, menj el. Nem csak ott nem, de most maradjunk ennél. Nyilván gyogyósok gyülekezetéről sem, de ezt te is szemléltető túlzásnak használtad gondolom, akkor ezt is hagyjuk.

Ez mindennapi fejlődés, szinten tartás, növekedés, személyiségfejlődés, de ami itt szerintem fontosabb, a mindennapi focivilággal kapcsolatos dolgokkal való foglalkozás. A sajtó már brutális, és bár tuti nem youtube kommentek olvasásával töltik a szabadidejüket a játékosok, a lényegi része elér hozzájuk. Hatalmas a nyomás, napról napra. Bekerülök a kezdőbe? (Megint Lewy kezd helyettem? :D ) Mi lesz ha kihagyom a helyzetem? Cserekapus vagyok, egy évig ültem a padon, hogy védjek ilyen hirtelen Barca-szinten? Most jöttem a Gironából, amúgy sem vagyok egy sztár, és a Barcához szerintem sem vagyok elég, de azért megpróbálom, de nem megy.

Vagy gondolj akár csak abba bele, mi lehet nálunk, ha arról szól minden hír, hogy kell a 2,8 millió egy meccsért. Óriási nyomás. Ha valaki kihagy 4 ziccert, már a fejét veszik. Mindig van valami új, amit karban kell tartani. Ne magadból indulj ki, mert teljesen más szerintem az a világ. Sőt, a pszichológia sok esetben már preventív módon megy. A mentális állapot itt nem azt jelenti, mint nálam vagy nálam, mondjuk depressziós vagy szorongós vagy/vagyok. Mint ahogy amikor leírom Lewyről, hogy szerintem kikészült fizikailag is, nem úgy értem, hogy ne tudná lefutni a maratont akár még meccs után. Nálunk erről szólna. Náluk arról, hogy nem tudja már azt a magas szintű 100%-ot nyújtani, ami kell azon a szinten.

Amúgy az szerintem megy - végre Xavi hozott ide sok év után egyet, bár nem tudom, mennyire jó -, én valami másra gondolnék. Mint mikor Ancelotti odament Vinihez és annyit mondott neki: ne komplikáld, csak rúgd rá első szándékból. Aztán kiszakadt nála a gólzsák.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára bence0330 2023.12.17. 21:53:37-kor.
ter Stegen; Cancelo - Cubarsí - Araujo - Koundé; Gündogan - Christensen - Pedri; Felix - Lewy - Raphinha
Avatar
gránit
Entrenador del Barça
Hozzászólások: 2402
Csatlakozott: 2010.06.12. 08:55:53

2023.12.17. 20:50:56

Én azt gondolom, hogy a leépüléseknek ahhoz van köze, amit Safranek írt. Stílusából jócskán vesztett klub vagyunk, amely akar egyajta játékot játszani, de ezek a játékosok nem feltétlenül ebben jók. Coutinho is talán ennek volt az áldozata. Helyzeteink vannak, de nincs igazi minta a játékunkban. Eléggé ad hoc, és ebben sok játékos el tud veszni. Griezmann is.

Inkább ebben látom a problémát, mint bármiféle pszichológiában. Nem hinném, hogy gyogyósok gyülekezetéről van szó, akiknek állandóan ilyen segítségre lenne szükségük. Nyilván van, amikor valakinek az élete padlón van, és egy szakember segít. De hogy állandóan pszichológus után kiáltunk az egész csapatnak, az szerintem nem a valós problémára mutat, hanem inkább a fentiek.

Elképzelem, ahogy Ferran Torres szorongva ellátogat dr. Csernushoz, aki a széken elfolyva, elterpeszkedve fogadja.

"Mi bajod van."
"Hát.. Izé... Doktor úr... Mostanában... Mindent kihagyok."
"És? Akkor minek hozzám jössz. Focizni tudsz? AZT KÉRDEZTEM FOCIZNI TUDSZ?"
"Hát.. Izé.. Azt hiszem, igen."
"Mennyi volt a legtöbb, amit egy bajnokságba rúgtá?"
"Hát... Évekkel ezelőtt lőttem hét gólt."
"Hét gólt... Az majdnem annyi, amennyit a nagyanyám. Szal. AZT KÉRDEZTEM MINEK HOZZÁM JÖTTÉ?????"

A pedagógia nagyon fontos. De nem hiszem, hogy dilisek gyülekezete ez, akiknek elsősoban állandó mentális segítségre lenne szükségük. Mert akinek másfél évig folyamatosan mentális segítségre van szüksége, főleg csapat szinten, arról nem a futballcsapat jut először eszembe...

A pedagógia fontos. Hogy legyen mintája a játékunknak, hogy a játékosok pontosan tudják, mi a feladatuk, mi a játékostársuk feladata, a csapat tagjai álmukból felkeltve is tudják, milyen szituációban mit kell tenniük, és mit fog a társuk tenni. A videóelemzések is nagyon fontosak, felkészülni az ellenfélből, megtalálni annak gyengepontjait, ebben óriási különbség van stáb és stáb között.

Inkább a játékunk ad hoc jellegében látom a problémát, mintsem abban, hogy valami gyenge idegzetűek társasága lenne. Jónéhány játékosunk pedig egyszerűen nem volt jó igazolás. Ebben Romeu viszi a prímet, de sajnos nincs egyedül.
LG
Az Év fórumozója 2016
Hozzászólások: 21052
Csatlakozott: 2004.12.17. 21:03:01

2023.12.17. 20:18:36

Andris írta:
2023.12.17. 14:58:04
Hát de ha nehezen megfogható, akkor egy csapatsportban pontosan mit kéne csinálnia egy edzőnek? Ráadásul ezért írtam, hogy egy csomó játékhelyzetben meg nincs gond.. csak nagyon specifikus helyzetekben jön elő ez a bizonyos dolog.
Mentális blokknak írom, és annak is gondolom, nem pedig mentális gyengeségnek, ami a mostani helyzetünket illeti.
Szerintem semmilyen edzőnek nincsen a kezében olyan dolog, ami kifejezetten ezt tudja célozni. A türelmet és támogatást, kitartást leszámítva. Viszont ugyanezt meg a szurkolók is hozzátehetik, legalább annyira számít(ana). :( Sajnos még nekem sem igazán megy, legalábbis sokszor nem.
Ehhez kellene szerintem a Bence által is emlegetett pedagógiai érzék. Minden játékos más személyiség, és nem mindenkin segít ugyanaz. Valakinek segíthet, ha a gyenge forma ellenéri is erőlteti őt tovább az edzője. Valakinél lehet kontraproduktív: érzi, hogy meg kellene hálálnia a bizalmat, és egyre frusztráltabb lesz, amikor újra és újra sikertelen lesz. A szintén Bence által felhozott tavalyi Ferrán szenvedés jó példa erre.

A vezetőedzőn is múlik ezek a dolog, de nem csak rajta. Gondolom vannak a klubnál a sportpszichológusok, akiknek ilyenkor segítenie kéne. De ez valahogy nem működik, és ez nem új keletű dolog. Pl. Coutinho a PL arca volt korábban. Hozzánk igazolt, jól is kezdett, aztán idővel annyira elment az önbizalma, hogy rossz volt nézni a szenvedését. Depay is milyen erősen kezdett, aztán telejsen visszaesett. Ferránnál is jöttek az elején a fontos gólok, gólpasszok, aztán belőle is roncs lett (többnyire, 1-2 jó meccse azért akadt azóta is). Szóval valami nem kerek a csapatnál már egy jó ideje. Hogy mi, és kinek a (legfőbb) felelőssége, azt innen nehéz megmondani.
Avatar
gránit
Entrenador del Barça
Hozzászólások: 2402
Csatlakozott: 2010.06.12. 08:55:53

2023.12.17. 17:17:46

Andris írta:
2023.12.17. 16:21:55
a tavalyi tamado teljesitmenyunk ugyanugy holt gyengenek szamitott, mikozben a vedekezesunk “evszazados” rekordokat dontogetett.
Igen. Nem is az az igazán nagy probléma, hogy több gólt kapunk, hiszen az előző szezon nagyon erős volt ebből a szempontból. Hanem az, hogy sokkal több gólt kapunk. Az 1. helyről visszaestünk a 7. helyre ezen a téren. Tavaly az olyan meccseket, mint a tegnapi, 1-0-ra behúzogattuk.

Sok kritikus hang pont azt emelte ki tavaly, hogy ez mennyire fenntartható, és egy negatív átfordulástól tartottak. Ahogy az is igaz, hogy ezzel nem lenne gond, ha elől javulnánk, és meccsenként lőnénk 2,5 gólt. Csakhogy elől nem sikerül ez a feljavulás, és ezen nem csodálkozok. Van egy kiöregedő Lewandowski, a többiek meg nem nagy gólvágók.
Andris írta:
2023.12.17. 16:21:55
Ami meg a bajnoki versenyt illeti, iden sokkal tobb es erosebb versenytars van, legalabbis egyelore. Sztem a tavalyi osszteljesitmeny ugyanugy nem lenne elegendo.
Ezzel egyetértek. Egyik szemem sír, a másik nevet. A La Liga nagyon megerősödött az elmúlt évek mélypontjához képest. A válogatott is tele van a középcsapatok ifjú tehetségeivel. Én azt gondolom, hogy a spanyoloknak van a legtöbb fiatal tehetségük. Ez természetesen szubjektív, az viszont szerintem tény, hogy a spanyol bajnokság erősödött. A tavalyi teljesítmény valóban nem biztos, hogy idén elég lenne, és éppen ezért vagyok szkeptkus azzal kapcsolatban, hogy a jelenlegi társaság nem kis részére lehetne jövőt építeni. Roque jön, de lehet, hogy még ez sem lesz elég, mert jövőre Lewandowski már teljesen fogatlan oroszlánná válhat. Szükség lesz új emberekre.
La Masia1
Jugador d'estrella
Hozzászólások: 269
Csatlakozott: 2022.09.23. 18:42:36

2023.12.17. 16:57:53

Andris írta:
2023.12.17. 16:21:55

Ettol fuggetlenul egyetertek, ahogy irtam is, a kepessegek is egyertelmuen hianyoznak a tamadosorbol.
Persze, a "csodához" hiányoznak, de pont az a lényeg, hogy semmilyen extra teljesítményre nem lenne szükség.
Nem az van, hogy "varázsolni" kellene valami igazán komoly eredmény eléréséért.

Hanem az elvárható átlagot kellene hozni.
Az elvárható lenne, - statisztikailag és emberileg is - hogy egy annál nagyobb helyzetből, mint amiből a kb. liga-átlag szintet alulról kapargató Guillamon gólt szerez, markánsan az átlag feletti képességekkel rendelkező Ferran is betaláljon.
És Raphinha is egy kb. hasonló, nem megoldhatatlan szituációban.

Az nem elvárható és igazából lényegtelen, hogy Pedri nem lő gólt egy eleve esélytelen helyzetből. Azok lennének az extrák, de nem azok a gólok hiányoznak.
gránit írta:
2023.12.17. 15:57:04
Véleményem szerint nem elsősorban fejben vannak a problémák. Hanem az, hogy Lewandowskin kívül egy támadónk nincs, aki lőtt volna valaha 15 gólnál többet egy bajnokságban, és ő is ereszt lefelé.
Pont a fentiek miatt szerintem nagyon is fejben vannak a gondok.
Attól, hogy nem klasszikus gólzsákok vannak elől, elvárható lenne, hogy ennyi helyzetből sokkal több gólt rúgjanak. Nem kell ahhoz gólkirályi szinten lenni, hogy egy top csatár hozzon egy átlagos teljesítményt.
Spanyol, portugál, brazil válogatott játékosokról beszélünk.

És itt jön be a szemléletbeli különbség pl. köztünk. Szerintem ezek a játékosok nem ennyit tudnak, mint ahogy te mondod, hanem jelenleg ennyit mutatnak. Abban van a potenciál, ha elkezdik hozni a tőlük elvárható szintet.
Avatar
Andris
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13507
Csatlakozott: 2006.05.20. 20:47:07
Tartózkodási hely: Budapest

2023.12.17. 16:21:55

gránit írta:
2023.12.17. 15:57:04
Véleményem szerint nem elsősorban fejben vannak a problémák. Ott is lehet, olykor előkerül, hogy Raphinha a Leeds-ben mennyivel többször és hatékonyabban lőtt (bár kétlem, hogy ott betolt buszok tornyosulnának a támadók előtt). De szerintem nem ez a legnagyobb probléma. Hanem az, hogy Lewandowskin kívül egy támadónk nincs, aki lőtt volna valaha 15 gólnál többet egy bajnokságban, és ő is ereszt lefelé. Az meg szintén problémás, hogy kétszer annyi gólt kapunk, mint az előző szezonban. Gólszerzésben ugyanott vagyunk, mint tavaly. Védekezésben nem.
De mondjuk 15 golnal nem is kene tobb, sot 10 is eleg lenne egy szezonra tamadonkent. Nyilvan leszamitva egy 9es golzsakot, meg a tovabbi golokat kozeppalyasoktol es vedoktol. Sokkal fontosabb lenne, hogy ezek jokor es jol elosztva erkezzenek. Lewa hiaba rugott tavaly 20+ golt a bajnoksagban, igencsak komoly gondot jelentett igy is, hogy ezeknek nagy resze osszel szuletett, a maradek pedig mindossze 3-4 kiscsapat ellen.
Ettol fuggetlenul egyetertek, ahogy irtam is, a kepessegek is egyertelmuen hianyoznak a tamadosorbol.

Viszont amit a vedekezesrol es a tamadasrol irsz, az csak akkor stimmel, ha tenyleg csak tavalyhoz viszonyitunk.
De valojaban az van, hogy a tavalyi tamado teljesitmenyunk ugyanugy holt gyengenek szamitott, mikozben a vedekezesunk “evszazados” rekordokat dontogetett. Elobbirol tudtuk, hogy alapveto cel kell legyen a komoly javitas a jovoben, utobbirol pedig tudtuk, hogy soha nem fogjuk tudni megismetelni.
Nem mintha azt akarnam mondani, hogy nem kene kevesebb golt kapnunk, mint iden eddig atlagosan, de ez nagyon nem ugyanaz.

Ami meg a bajnoki versenyt illeti, iden sokkal tobb es erosebb versenytars van, legalabbis egyelore. Sztem a tavalyi osszteljesitmeny ugyanugy nem lenne elegendo.
"Az a baj az Interneten terjedő idézetekkel, hogy nem tudod róluk megállapítani, valódiak-e."
- József Attila
Avatar
gránit
Entrenador del Barça
Hozzászólások: 2402
Csatlakozott: 2010.06.12. 08:55:53

2023.12.17. 15:57:04

Véleményem szerint nem elsősorban fejben vannak a problémák. Ott is lehet, olykor előkerül, hogy Raphinha a Leeds-ben mennyivel többször és hatékonyabban lőtt (bár kétlem, hogy ott betolt buszok tornyosulnának a támadók előtt). De szerintem nem ez a legnagyobb probléma. Hanem az, hogy Lewandowskin kívül egy támadónk nincs, aki lőtt volna valaha 15 gólnál többet egy bajnokságban, és ő is ereszt lefelé. Az meg szintén problémás, hogy kétszer annyi gólt kapunk, mint az előző szezonban. Gólszerzésben ugyanott vagyunk, mint tavaly. Védekezésben nem.
La Masia1
Jugador d'estrella
Hozzászólások: 269
Csatlakozott: 2022.09.23. 18:42:36

2023.12.17. 15:29:03

gránit írta:
2023.12.17. 03:44:04
La Masia1 írta:
2023.12.16. 19:39:59
Semmi vicces nem volt abban, amit írtam. Egy felnőtt játékos nem tud olyan szinten fejlődni a már eleve magas szintjéről - hogy azt az átlagot, amiben az ő szintje is benne van - érdemben felülmúlja.
Dehogynem. Számos játékos lépett szintet felnőtt karrierje alatt. Akkor már írtad volna inkább azt, hogy csak viccnek szántad.
Kérdés, hogy mit értesz "szintet lépés" alatt.
Úgy biztosan nem, hogy a már eleve nagyon magas szinten lévő játékos többet gyakorolt ÉS EZÁLTAL szintet lépett, olyan módon, hogy az új szintjével érdemi hatással lenne bármilyen statisztikára.
Mert erről beszéltünk. Olyan mértékű szintlépésről, ami hatással van pl. az xG-konverzióra.
Saját magához képest mindenki fejlődhet valamennyit bármilyen tevékenységben ha sok gyakorol, de egy eleve magas szinten lévő játékos annyit nem, hogy annak a statisztikát befolyásoló hatása lenne.
Ehhez az lenne a szükséges szintlépés, ha egy eleve top De Bruyne sok gyakorlással felhúzta volna magát Messi szintjére. Gondolom nem azért nem történt meg, mert lusta lett volna gyakorolni...

Egy Michelin-csillagos séf is biztos fejlődik magához képest, ha sokat főz és gyakorol, de teljesen kizárt, hogy olyan mértékben, hogy a "fejlődés utáni szintje" tényleges jelentkezzen, látható és érezhető legyen a már eleve nagyon magas minőségű ételek elkészítésében.
FCBsteve
Capitá del Barça
Hozzászólások: 607
Csatlakozott: 2022.05.30. 16:19:05

2023.12.17. 15:27:33

LG írta:
2023.12.17. 14:51:29
Andris írta:
2023.12.17. 14:26:27


Pontosan milyen mentalis felkeszito treningeket csinal vajon egy fociedzo, ami kifejezetten csak a befejezeseknel ad ellenallo kepesseget?
Mert ezt igy most konnyu mondogatni minden konkretum nelkul, de szerintem ilyen nem letezik. Vegso soron a jatekosok kerulnek abba a helyzetbe es abba a pillanatba, es sok masik jatekhelyzetben meg nem all elo ugyanez ez a dolog, akar ugyanezekkel az emberekkel is...

Kerlek cafoljatok meg, ha letezik ilyesmi, de szerintem ezeket a leblokkolasokat csak idovel, szerencsevel, turelemmel es hatalmas mennyisegu eroltetessel lehet megszakitani.
Szerintem nem konkrétan egy dologra kell gondolni. Ez a sport pszichológiai része, ami nagyon nehezen megfogható, de nagyon látványos tud lenni. Pl. egy Djokovicsnál, aki hiába volt tehetséges, évekig nem tudott kihívója lenni a Federer-Nadal párosnak. Aztán az edzőjével rátaláltak valamire, és olyan szinten lett erős fejben, amivel a két nagy fölé tudott nőni. Csapatsportokban is működik ez, pl. Emeryvel az Aston Villa, Xabi Alonsoval a Leverkursen lett nyerő cspat, pedig előtte szenvedett mindkettő.
Djoko esetében a glutén érzékenységére jöttek rá, így az étkezés módosításával az erőnléte lett (sokkal) jobb, ami a meccsközbeni/végi jobb koncentrációt eredményezte...
Avatar
Andris
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13507
Csatlakozott: 2006.05.20. 20:47:07
Tartózkodási hely: Budapest

2023.12.17. 14:58:04

Hát de ha nehezen megfogható, akkor egy csapatsportban pontosan mit kéne csinálnia egy edzőnek? Ráadásul ezért írtam, hogy egy csomó játékhelyzetben meg nincs gond.. csak nagyon specifikus helyzetekben jön elő ez a bizonyos dolog.
Mentális blokknak írom, és annak is gondolom, nem pedig mentális gyengeségnek, ami a mostani helyzetünket illeti.
Szerintem semmilyen edzőnek nincsen a kezében olyan dolog, ami kifejezetten ezt tudja célozni. A türelmet és támogatást, kitartást leszámítva. Viszont ugyanezt meg a szurkolók is hozzátehetik, legalább annyira számít(ana). :( Sajnos még nekem sem igazán megy, legalábbis sokszor nem.
"Az a baj az Interneten terjedő idézetekkel, hogy nem tudod róluk megállapítani, valódiak-e."
- József Attila
LG
Az Év fórumozója 2016
Hozzászólások: 21052
Csatlakozott: 2004.12.17. 21:03:01

2023.12.17. 14:51:29

Andris írta:
2023.12.17. 14:26:27


Pontosan milyen mentalis felkeszito treningeket csinal vajon egy fociedzo, ami kifejezetten csak a befejezeseknel ad ellenallo kepesseget?
Mert ezt igy most konnyu mondogatni minden konkretum nelkul, de szerintem ilyen nem letezik. Vegso soron a jatekosok kerulnek abba a helyzetbe es abba a pillanatba, es sok masik jatekhelyzetben meg nem all elo ugyanez ez a dolog, akar ugyanezekkel az emberekkel is...

Kerlek cafoljatok meg, ha letezik ilyesmi, de szerintem ezeket a leblokkolasokat csak idovel, szerencsevel, turelemmel es hatalmas mennyisegu eroltetessel lehet megszakitani.
Szerintem nem konkrétan egy dologra kell gondolni. Ez a sport pszichológiai része, ami nagyon nehezen megfogható, de nagyon látványos tud lenni. Pl. egy Djokovicsnál, aki hiába volt tehetséges, évekig nem tudott kihívója lenni a Federer-Nadal párosnak. Aztán az edzőjével rátaláltak valamire, és olyan szinten lett erős fejben, amivel a két nagy fölé tudott nőni. Csapatsportokban is működik ez, pl. Emeryvel az Aston Villa, Xabi Alonsoval a Leverkursen lett nyerő cspat, pedig előtte szenvedett mindkettő.
Avatar
gránit
Entrenador del Barça
Hozzászólások: 2402
Csatlakozott: 2010.06.12. 08:55:53

2023.12.17. 14:35:56

Persze, hogy nem szerencse kérdése. Lewandowski egyre inkább berozsdásodik, rajta kívül más gólvágónk jelenleg nincs.
La Masia1 írta:
2023.12.17. 14:24:11
a gólátlagnak semmi köze a boncolgatott kérdéskörhöz
Hosszú távon a gólátlag mutatja, mennyi van egy keret + edző csomagban. Ez az igazi, mérvadó mutatószám.

Miközben pedig a kihagyott helyzetekről beszélünk, ne feledjük, hogy jelenleg a 7. legkevesebb gólt kaptuk eddig ebben a bajnokságban... Tegnap is kb két helyzetet kellett volna kivédekeznünk, és nem sikerült lehozni kapott gól nélkül. Én folyamatosan azt kapom más csapatok szurkolóitól, hogy ki a rombolónk? Hát, az nincs. Miközben számos döntetlen és vesztett meccset megnyertünk volna, ha lenne.
Avatar
Andris
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13507
Csatlakozott: 2006.05.20. 20:47:07
Tartózkodási hely: Budapest

2023.12.17. 14:26:27

Mondjuk szerintem semelyikuk nem volt soha kicsit sem eros gollovesben, kiveve a lengyelt. Se Raphi, se Ferran nem volt nalunk soha az igazan sok helyzetet ertekesito ember. Szerintem mashol sem. Felix se az a nagy gollovo amugy, amennyire ismerem a multjat.
Ettol figgetlenul ha mar ziccerek is vannak, az nem ezen mulik.

Es ne keverjuk ossze azt, hogy egy csapat altalanosan gyenge mentalisan, meg azt, hogy a kapu elott a kozvetlen kritikus pillanatban teljesen besulnek, attol fuggetlenul hogy eppen mi az allas es az aktualis hangulat.

Pontosan milyen mentalis felkeszito treningeket csinal vajon egy fociedzo, ami kifejezetten csak a befejezeseknel ad ellenallo kepesseget?
Mert ezt igy most konnyu mondogatni minden konkretum nelkul, de szerintem ilyen nem letezik. Vegso soron a jatekosok kerulnek abba a helyzetbe es abba a pillanatba, es sok masik jatekhelyzetben meg nem all elo ugyanez ez a dolog, akar ugyanezekkel az emberekkel is...

Kerlek cafoljatok meg, ha letezik ilyesmi, de szerintem ezeket a leblokkolasokat csak idovel, szerencsevel, turelemmel es hatalmas mennyisegu eroltetessel lehet megszakitani.
"Az a baj az Interneten terjedő idézetekkel, hogy nem tudod róluk megállapítani, valódiak-e."
- József Attila
La Masia1
Jugador d'estrella
Hozzászólások: 269
Csatlakozott: 2022.09.23. 18:42:36

2023.12.17. 14:24:11

gránit írta:
2023.12.17. 13:28:53
La Masia1 írta:
2023.12.17. 12:56:44
TÉNY #4. Kb. 30%-ban rúgja be a csapat a helyzeteit, ez nagyon alacsony arány.
Igen, és ez nem erény, hanem probléma. Ez nem potenciál, hanem az oka a problémáknak. Másfél éve SEMMIT nem mozdult előre a gólátlagunk. Éppen ezért nem várok átfordulást, mert ez már nem valami véletlenszerűség, hogy most kifelé pattant, de majd holnap befelé fog. Ha állandóan kifelé pattan, akkor az már nem véletlen.
Nehezen szűrhetted le belőle, hogy én ezt erénynek gondolnám vagy állítanám be.
Ez maga a probléma! A probléma elvárható/reális megoldásának a lehetősége adja a potenciált.

A per pillanat kézenfekvő megoldást Andris leírta alább.
Potenciálisan hozzátehet a megoldáshoz egy új csatár érkezése.

(a gólátlagnak semmi köze a boncolgatott kérdéskörhöz)
LG
Az Év fórumozója 2016
Hozzászólások: 21052
Csatlakozott: 2004.12.17. 21:03:01

2023.12.17. 14:16:57

Niylván azt én sem gondolom, hogy egy Lewandowskinak edzésen kellene gyakorlnia a helyzetek értékesítését. DE az, hogy a csapat és egyes játékosok mennyire vannak ott fejben a meccseken, van-e önbizalmuk, erősek-e mentálisan, bőven múlik az edzőn.

Jelenleg a támadóink látványosan szenvednek a kapuval szemben. Nem csak a lengyel. Raphinha is elfelejtett mostanra gólt lőni, Ferrán a szezon eleji góljai után visszatért a tavalyi bénázásához. Ha kicsit hátrébb is körölnézünk: Pedri tavaly sokkal bátrabban játszott előrefele, jöttek tőle gólok is, mára ő is bátortalan lett. A legújabb, akit kezd elérni ez a betegség, az Gündogan. Kp. létére kifejezetten gólerős játékos, erre tegnap ő is két komoly lehetőséget puskázott el. Annyi, hogy nála még egyelőre nem beszélhetünk tendenciáról, nála lehet, hogy csak egy rossz meccs volt. A többieknek már nem nagyon lehet ilyen mentsége.

Amikor ennyi játékos sül be egyszerre, akkor szerintem el kell gondolkoznia az edzői stábnak, hogy valamit rosszul csinálnak. A mentális erő ugyanúgy kell a sikerhez, mint a jól működő taktika. A fejben gyenge csapatok mindig elbuknak a döntő pillanatokban.
Avatar
Andris
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13507
Csatlakozott: 2006.05.20. 20:47:07
Tartózkodási hely: Budapest

2023.12.17. 13:35:39

Én speciel nem gondolom, hogy a helyzetek értékesítése szerencse kérdése.

Legalábbis nem általánosságban.

Azt viszont gondolom, hogy legtöbbször az edző szemszögéből igenis szerencse kérdése.

A helyzetek állandó kihagyása egy koncentrációs illetve mentális blokk eredménye szerintem (első sorban), azon felül, hogy nyilvánvalóan hiányoznak azért képességek is a támadóinkból.
Totális nonszensznek gondolom azt, hogy az edzésen való gyakoroltatás hiányára, vagy a gyakorlatok minőségére próbálja valaki ezt rákenni. Ez már tényleg végtelenül erőltetettnek tűnik, csak hogy az edzőt szídhassuk ezért is.

Az, hogy a játék stabilizálódik, és sok-sok helyzetet teremtünk, pont az, amit az edző a helyzetkihasználás javítása érdekében tenni tud. Sokkal több lehetőség adódik, sokkal több esély van rá, hogy a jómadarak kibillenjenek ebből a mentális problémából.
De szerintem ezen a ponton ez már nem fog menni semmilyen edző vagy pszichológus hatására, ezeknek az egyéneknek kell valahogy rendet tenni a fejükben, illetve valahogy kierőszakolni azt, hogy megszakadjon a rossz széria.
Ha pl lenne egy meccsünk végre, ahol 10 nagy helyzetből nem csak 1, hanem mondjuk 3 gólt sikerülne rúgni, az máris alkalmas lenne esetleg erre. Pedig még mindig nagyon rossz arány lenne, de mégis... 3 szerzett gól máris jó löket lehetne.
"Az a baj az Interneten terjedő idézetekkel, hogy nem tudod róluk megállapítani, valódiak-e."
- József Attila
Avatar
gránit
Entrenador del Barça
Hozzászólások: 2402
Csatlakozott: 2010.06.12. 08:55:53

2023.12.17. 13:28:53

La Masia1 írta:
2023.12.17. 12:56:44
szerinted érdemes neked az xG kapcsán bármivel érvelni? :mrgreen:
Ha csak minimális szinten értenéd, amit írnak neked, akkor már rájöhettél volna, hogy pont azt írom, hogy felesleges az xG mögé bujkálni. Ha másfél éve gyatra a helyzetkihasználásunk, akkor az nem valamiféle szerencsefaktor, az nem valami véletlenszerűség, ami majd egyszer csak magától átfordul. Hanem az már törvényszerűség. Valami bibi van a rendszerben.
La Masia1 írta:
2023.12.17. 12:56:44
TÉNY #1. Van a tavalyi bajnokság nyertese - valamiért csak megnyerték a világ egyik legerősebb bajnokságát, nagy fölénnyel; a te "logikád" szerint akkor még tudtak edzeni, lőni, védekezni, Xavi tudott edzést tartani, fel voltak készítve.
A védelmünk sokkal jobban muzsikált. Emiatt dícsértem is tavaly Xavit, hogy szakított azzal a rossz örökséggel, hogy a védelmünk túlzottan fel volt tolva korábban, és lőtték nekünk a habkönnyű kontragólokat. Idén újra felbukkant ez a probléma, és kaptuk is a gólokat emiatt. Féltávnál sem tartunk, de már majdnem annyi gólt kaptunk, mint az előző évben összesen. Az előző bajnokságban 20 gólt kaptunk, most féltávnál sem járunk, de már kaptunk 19-et. Nem véletlen, hogy visszacsúsztunk a tabellán, ahogy a rossz helyzetkihasználás sem a véletlen szüleménye.

A lövéssel akkor is bajok voltak, mert a helyzetkihasználásunk tavaly is gyatra volt. 1,8 volt a gólátlagunk akkor is, most is. Átfordulást én nem várok. Úgy néz ki ennyi idő után, hogy ebben a csomagban ennyi van.

A bajnokságot valóban megnyertük. És a szuperkupát is. A Liga azóta erősödött, a Girona beszállt a küzdelembe, a szezont tavaly gyatrán kezdő Atleti most egész szezonban tényező (a BL-ben is veretlenül lettek csoportelsők). A Madrid a BL-győzelem után odázta az újjáépítést, de idén már ráléptek a gázpedálra. Bellinghamet megszerezték. Így erősen kérdéses, a tavalyi győzelem fenntartható-e a jelenlegi csomaggal. Emellett a Kessie-Romeu-csere sem bizonyult telitalálatnak, ott is gyengültünk, Lewandowski leeresztéséről nem is beszélve.
La Masia1 írta:
2023.12.17. 12:56:44
TÉNY #2. Ebben a csapatban játszott, és most is játszik, mások mellett, a világ egyik legjobb csatára, aki gólkirály is lett - valahogy nem voltak "korlátai", és ezek szerint Xavi felkészítette ( :lol: nekem kellemetlen leírni ezt a hülyeséget...)
Itt megint öngólt rúgsz magadnak. Lewandowski 35 éves. Már tavaly sem volt 50 gólos, de még hozott egy erős szezont. Idénre leeresztett. Ez van, ha beköszönt a kor. Benzema aranylabdás lett, a következő szezonban már alig lőtt mezőnygólt. Lewandowski lassabban ereszt le, de ereszt le. Ez az egyik oka, hogy visszacsúsztunk. Te itt megint csak csodálkozol, miközben a dolgoknak okai vannak. A rossz helyzetkihasználásnak is, a visszacsúszásnak is.
La Masia1 írta:
2023.12.17. 12:56:44
TÉNY #4. Kb. 30%-ban rúgja be a csapat a helyzeteit, ez nagyon alacsony arány.
Igen, és ez nem erény, hanem probléma. Ez nem potenciál, hanem az oka a problémáknak. Másfél éve SEMMIT nem mozdult előre a gólátlagunk. Éppen ezért nem várok átfordulást, mert ez már nem valami véletlenszerűség, hogy most kifelé pattant, de majd holnap befelé fog. Ha állandóan kifelé pattan, akkor az már nem véletlen.
La Masia1 írta:
2023.12.17. 12:56:44
1. A csapatban benne van a potenciál, hogy több gólt rúgjon, eredményesebb legyen. Valami nem klappol teljesen per pillanat, alacsony a helyzetkihasználás.
Pont ezzel nem értek egyet. Nem per pillanat nem klappol valami, hanem alapból nem klappol valami.
LG írta:
2023.12.17. 10:57:09

Miért kellett volna nyernünk? Akkor kellett volna nyernünk, ha több gólt lőttünk volna, mint a Valencia

Az a statisztika azt mutatja, hogy voltak lehetőségeink megnyerni a meccset, de nem tudtunk élni azokkal. Néhányan pedig úgy beszélnek, mintha a helyzetek értékesítése szerencse kérdése lenne. De nem az.
Ott a pont.
La Masia1
Jugador d'estrella
Hozzászólások: 269
Csatlakozott: 2022.09.23. 18:42:36

2023.12.17. 12:56:44

gránit írta:
2023.12.17. 03:44:04
La Masia1 írta:
2023.12.16. 19:39:59
Az xG alul rúgása egy "potenciál".
Potenciál lenne, ha az adott játékosokban meglenne ez a potenciál. Ha egy csapat huzamosabb ideje alullövi az xG-jét, ott felesleges átfordulásban reménykedni. Ott vagy a csapat játékosainak vannak ilyen korlátai, vagy nincsenek kellő színvonalon felkészítve a mérkőzésekre. Vagy mindkettő. Ez a három lehetőség van. Az egy idő után nem opció, hogy át fog fordulni.
Ezt írod válasznak nekem, és ezek után szerinted érdemes neked az xG kapcsán bármivel érvelni? :mrgreen:
Én vagyok, aki nem a kérdésre reagál, és nem értem az xG-t. :shock:
Ennyi idő alatt tényleg vehetted volna a fáradtságot, hogy legalább minimális szinten utána olvasol a témának.

De ha csak a józan, teljesen hétköznapi logikára hagyatkoznál, bármiféle mutató nélkül:

TÉNY #1. Van a tavalyi bajnokság nyertese - valamiért csak megnyerték a világ egyik legerősebb bajnokságát, nagy fölénnyel; a te "logikád" szerint akkor még tudtak edzeni, lőni, védekezni, Xavi tudott edzést tartani, fel voltak készítve.
TÉNY #2. Ebben a csapatban játszott, és most is játszik, mások mellett, a világ egyik legjobb csatára, aki gólkirály is lett - valahogy nem voltak "korlátai", és ezek szerint Xavi felkészítette ( :lol: nekem kellemetlen leírni ezt a hülyeséget...)
TÉNY #3. Idén a Barca alakítja ki a top ligákban magasan a legtöbb helyzetet, megvannak darabra és minőségre is - a "Xavit lemeccselik, fogalma nincsen mit csinál, esélyünk nincsen, össze-vissza játszunk", stb. szintű ovis hülyeségeknek semmi alapja nincsen.
TÉNY #4. Kb. 30%-ban rúgja be a csapat a helyzeteit, ez nagyon alacsony arány.

Nos, ha csak ezt a fenti 4 tényt olvasod és összerakod, - az xG bármilyen szintű értelmezésén kívül - milyen következtetést vonnál le:

1. A csapatban benne van a potenciál, hogy több gólt rúgjon, eredményesebb legyen. Valami nem klappol teljesen per pillanat, alacsony a helyzetkihasználás.
2. Reménytelen a társaság, ennyit tudnak, gyengén edzenek, rosszul vannak felkészítve, többet kellene gyakorolni és akkor fejlődnének.
FCBsteve írta:
2023.12.17. 10:15:35

...a hangsúlyt inkább a passzjátékra, összeszokottságra fektetni és erre alapozva a tegnapi gólhoz hasonlóan "~1xG-s" helyzeteket teremteni...

Mondjuk ennek picit ellentmond, hogy Pedri üresen a 16-ról miért nem rúgja el néha-néha... 😀
Pontosan ez lenne a lényeg, ez a Barca játéka, és ez az amit tudatosan végre tudsz hajtani.
Magas xG-jű helyezetek kell kialakítani, ami mindig is jellemző volt a klubra, hogy "mattig" van játszva.
Ez adta a játék szépségét is, és egyben az eredményességét.
A távolabbi rúgásban jóval kevesebb a tudatosság, és az esélyét mindenki jóval felülértékeli.
Egy meccsen még 16-ról is nagyon ritkán van olyan lövési helyzet, aminél elég magas a gólszerzés esélye.
Ezt sokan kritizálják, hogy "minek kell a gólvonalig vinni, miért nem lehet elrúgni".
Általánosságban sokkal okosabb, tudatosabb döntés megpróbálni tovább játszani.

Az edzés nagyon más. Sokat rúgnak ott 16-18-ról, gyakorolják. Röhej, amikor ilyenekkel jönnek, hogy nem gyakorolnak és "nem tudnak rúgni". Szó szerint oda rúgja mindenki, ahova akarja. 100 lövésből akkor nincsen 98 gól, ha poénra veszik. De ez az edzés.
LG
Az Év fórumozója 2016
Hozzászólások: 21052
Csatlakozott: 2004.12.17. 21:03:01

2023.12.17. 10:57:09

FCBsteve írta:
2023.12.17. 10:15:35
gránit írta:
2023.12.17. 03:44:04
Nagyon kíváncsi lennék, a tegnapi meccs után mit mondasz az xG értékről...
Mert nekem teljességgel azt adja vissza, amit a képernyőn láttam: 0,40 - 3,52, azaz, a helyzetek alapján simán nyernie kellett volna a csapatnak...

Korábbi okfejtéseknél ott látom a nézeteltérések okát, hogy a rendelkezésre álló edzésidőt mire érdemes fordítani...
Rámenni a szabadrúgásokra, szögletekre vagy a hangsúlyt inkább a passzjátékra, összeszokottságra fektetni és erre alapozva a tegnapi gólhoz hasonlóan "~1xG-s" helyzeteket teremteni... Nyilván, kell mindkettő, de...

Mondjuk ennek picit ellentmond, hogy Pedri üresen a 16-ról miért nem rúgja el néha-néha... 😀
Miért kellett volna nyernünk? Akkor kellett volna nyernünk, ha több gólt lőttünk volna, mint a Valencia, és akkor nyertünk is volna.

Az a statisztika azt mutatja, hogy voltak lehetőségeink megnyerni a meccset, de nem tudtunk élni azokkal. Néhányan pedig úgy beszélnek, mintha a helyzetek értékesítése szerencse kérdése lenne. De nem az.
Természetesen lehet, hogy egy játékos (pl. Lewa) vagy egy csapat (most a Barca) huzamosabb ideig alul rúgja magát, és ez az állapot akár statisztikailag indokolatlanul hosszú ideig fennáll, de attól még reálisan az várható, hogy megfordul.
Ha egy csapatnál huzamosabb ideig tart ez az állapot, akkor az a csapat valamit rosszul csinál. Mert egy ilyen meccsre rá lehet fogni, hogy nem volt szerencsénk, de amikor hetekig, hónapokig megy ez, akkor már nem. És ebben az edzőnek is van felelőssége, hiába nem ő van ott, és nem ő lövi a kapusba/kapu fölé/mellé.
FCBsteve
Capitá del Barça
Hozzászólások: 607
Csatlakozott: 2022.05.30. 16:19:05

2023.12.17. 10:15:35

gránit írta:
2023.12.17. 03:44:04
Nagyon kíváncsi lennék, a tegnapi meccs után mit mondasz az xG értékről...
Mert nekem teljességgel azt adja vissza, amit a képernyőn láttam: 0,40 - 3,52, azaz, a helyzetek alapján simán nyernie kellett volna a csapatnak...

Korábbi okfejtéseknél ott látom a nézeteltérések okát, hogy a rendelkezésre álló edzésidőt mire érdemes fordítani...
Rámenni a szabadrúgásokra, szögletekre vagy a hangsúlyt inkább a passzjátékra, összeszokottságra fektetni és erre alapozva a tegnapi gólhoz hasonlóan "~1xG-s" helyzeteket teremteni... Nyilván, kell mindkettő, de...

Mondjuk ennek picit ellentmond, hogy Pedri üresen a 16-ról miért nem rúgja el néha-néha... 😀
Avatar
gránit
Entrenador del Barça
Hozzászólások: 2402
Csatlakozott: 2010.06.12. 08:55:53

2023.12.17. 03:44:04

La Masia1 írta:
2023.12.16. 19:39:59
Látod, ez van, amikor azt kifogásolod, hogy én nem értelek téged, miközben egy szót nem értesz abból, amit írok (és megint nem arra reagáltál, amit írtam).
La Masia1 írta:
2023.12.16. 19:39:59
Az xG alul rúgása egy "potenciál".
Potenciál lenne, ha az adott játékosokban meglenne ez a potenciál. Ha egy csapat huzamosabb ideje alullövi az xG-jét, ott felesleges átfordulásban reménykedni. Ott vagy a csapat játékosainak vannak ilyen korlátai, vagy nincsenek kellő színvonalon felkészítve a mérkőzésekre. Vagy mindkettő. Ez a három lehetőség van. Az egy idő után nem opció, hogy át fog fordulni. Régóta a helyzetkihasználás miatt panaszkodunk, a gólátlagunk pedig másfél év alatt SEMMIT nem mozdult előre. Ugyanott tartunk, mint másfél évvel ezelőtt. Egy tapodtat nem mozdult előre a gólátlagunk. Ahogy írtam, már önmaga paródiája, ha valaki az xG mögé bujkál, és átfodulást remél, azok után, hogy másfél éve SEMMIT nem mozdul előre a gólátlagunk. Kicsit unalmas is már, sokaknak nagyon unalmas már. És joggal ironizálnak. Nem nem értenek meg téged. Hanem nem értenek egyet azzal, amit írsz. Nem ugyanaz.
La Masia1 írta:
2023.12.16. 19:39:59
ez az állapot akár statisztikailag indokolatlanul hosszú ideig fennáll
Nincs olyan, hogy "indokolatlanul" hosszú ideig. Van indoka annak, hogy ilyen hosszú ideje nem jönnek a gólok. Te ezt egy random dolognak tartod, ami egyszer majd csak úgy átfordul, én meg nem.
La Masia1 írta:
2023.12.16. 19:39:59
Semmi vicces nem volt abban, amit írtam. Egy felnőtt játékos nem tud olyan szinten fejlődni a már eleve magas szintjéről - hogy azt az átlagot, amiben az ő szintje is benne van - érdemben felülmúlja.
Dehogynem. Számos játékos lépett szintet felnőtt karrierje alatt. Akkor már írtad volna inkább azt, hogy csak viccnek szántad.
La Masia1 írta:
2023.12.16. 19:39:59
Pl. az MSN csatársorban egyrészt ez megvolt, sokszor meg is tették, de ami a sokkal lényegesebb, hogy a csapat által MÁR ELEVE MAGAS xG értékű helyzeteket TÉNYLEGESEN értékesítették. Tehát nem felül lőtték, hanem egy eleve magas értéket hoztak, a várható értéket valósággá alakították.
Mert az MSN olyan játékosokból állt, amilyenekből, és a középpályán még ott volt egy Xavi a BL-győztes szezonban, és ott volt Iniesta stb. Most nem állnak rendelkezésre ilyen játékosok, sem a támadósorban, sem a középpályán. Ha másfél éve nem változik semmi, átfordulásban felesleges reménykedni. Ez a véleményem. Lehet átfodulásban reménykedni, csak a jelenlegi csomaggal (Xavi + a keret) felesleges. Hiányosságok vannak. Hogy a játékosok részéről, a felkészültségük szintjével, vagy mindkettővel, azt mindenki döntse el maga.
La Masia1 írta:
2023.12.16. 19:39:59
Ha nem így lenne, és a te gondolatod mentén, a Mezőkövesd teljes keretéből La Liga játékost lehetne csinálni. Csak idő és gyakorlás kérdése lenne.
Nem, mert nem csak idő és gyakorlás kérdése. A Mezőkövesd játékosainak komolyabb korlátai vannak. Ők gyakorlással sem lennének klasszisok, viszont a saját szintjükhöz mérten ők is tudnak fejlődni. Nem igaz, hogy gyakorlással nem lehet fejlődni. Lehet fejlődni. Bárki tud fejlődni. Csak mindenkinek máshol vannak a határai. Mindenki a maga szintjének megfelelően tud fejlődni. A Mezőkövesd játékosai is tudnak fejlődni, a saját szintjükhöz képest.

Itt megint nem arról van szó, hogy te nem vagy megértve, hanem egyszerűen nem állja meg a helyét, amit írsz. Nem is érted, amit írnak neked, és nem is tudsz belőle helyes következtetéseket levonni.
La Masia1 írta:
2023.12.16. 19:39:59
Vannak alap szöglet variációk mindenkinél. De hiába gyakorlod napnyugtáig, ha pl. Liga szinten a szögletek kb. 3%-ból lesz gól, akkor azért mert extra X órát gyakorolsz és lesz extra X darab variációd, a te csapatod nem fog hirtelen 11%-kal gólt szerezni szögletből.
Ismét. Attól, hogy a többi csapat többi játékosa úgy rúgja a szögleteket, ahogy, attól mi még rúghatjuk hatékonyabban. Az átlagnak van egy szórása, így lehet az átlag fölé kerülni, ahogy kerülnek is sokan, mert az átlag nem úgy jön ki, hogy mindenki ugyanakkora számokat hoz. Lehetne fejlődni, a játék sok elemében. Mi nem jutunk előrébb már másfél éve. Ezért felesleges már átfordulásban reménykedni.
La Masia1
Jugador d'estrella
Hozzászólások: 269
Csatlakozott: 2022.09.23. 18:42:36

2023.12.16. 19:39:59

gránit írta:
2023.12.16. 06:08:12
La Masia1 írta:
2023.12.16. 04:29:59

Az xG-nél NEM AZ a várható, hogy felül rúgja a játékos.
Nahát. Ebben aztán lényegesen eltér a véleményed azoktól, akik az xG alulrúgásában egy kiaknázatlan potenciált látnak, és arra számítanak, hogy fel fogunk ebben javulni. Én nem gondolom azt, hogy a Barcelonában nem elvárható, hogy egy játékos átlagon felül használja ki a lehetőségeit. Ez szerintem nem igaz. Gondolom viszont azt, hogy ha egy játékos mutatói másfél év alatt nem mozdulnak felfelé, akkor valószínűleg feleslegesen várunk tőle komolyabb feljavulást, és felesleges minden meccs után azzal mentegetőzni, hogy mennyit fogunk még itt javulni, mert alullőjük az xG-t. Akik az xG-n gúnyolódnak, emiatt teszik, mert ez így másfél év után már valóban önmaga paródiája.

La Masia1 írta:
2023.12.16. 04:29:59
nem lehet gyakorlás révén felül rúgni az xG-t.
Micsoda gyöngyszem. Attól, hogy mások úgy lövik a szabadrúgást, ahogy, és ebből kiszámítanak egy átlagot, az nem jelenti azt, hogy mi ezt nem rúghatjuk felül. Azt pedig kifejezetten nem hiszem, hogy egy játékos nem tud fejlődni. Ezt nem tudom, komolyan gondoltad-e, vagy csak hülyéskedtél (ha igen, akkor bocsánat, nem jött át a poén). Nem tudom elképzelni, hogy bárki képes teljes komolysággal azt írni, hogy gyakorlás révén nem lehet fejlődni. Ha csak trollkodtál, akkor mea culpa, nem jött át. Amikor az ironizálást kifogásolod, a helyzet az, hogy jócskán adsz hozzá muníciót, de ez nem személyes. Ez kizárólag annak szól, amit írsz.
Semmiben nem tér el. És neked sem térne el, ha ahogy már mondtam, minimális szinten értenéd, hogy mit írok én vagy pl. Bence. Írtam valamit, és megint, sokadszorra úgy próbálsz cáfolni, hogy az első mondatodból látszik, hogy nem érted az egészet alap szinten sem. Pedig elég ovis szinten mondom, azért, mert magam is ovis szinten értem.
Az xG alul rúgása egy "potenciál". Pontosan azért, mert AZ VÁRHATÓ EL, hogy az xG értékét jó százalékkal megrúgja egy csapat/csatár. Természetesen lehet, hogy egy játékos (pl. Lewa) vagy egy csapat (most a Barca) huzamosabb ideig alul rúgja magát, és ez az állapot akár statisztikailag indokolatlanul hosszú ideig fennáll, de attól még reálisan az várható, hogy megfordul.
[Ha erre most itt az lenne a válaszod, hogy "akkor fordulhat meg, ha Xavi jobb edző lesz/jobb edzést tart/többet gyakorolnak/nem fog megfordulni mert ennyit tudnak", akkor azt légyszi le se írd, mert akkor egy büdös szót nem értesz abból, amit írok.]

Nem ellentmondás, hogy ettől függetlenül az viszont nem várható, hogy felül is rúgja. A kiemelkedő csatárokban megvan ez a potenciál, lehetőség vagy akár egy csapatnak egy bizonyos időszakban lehet szerencséje is.
Pl. az MSN csatársorban egyrészt ez megvolt, sokszor meg is tették, de ami a sokkal lényegesebb, hogy a csapat által MÁR ELEVE MAGAS xG értékű helyzeteket TÉNYLEGESEN értékesítették. Tehát nem felül lőtték, hanem egy eleve magas értéket hoztak, a várható értéket valósággá alakították.
Viszont ha ezt a magas xG értékű helyzeteket elég sokszor alul lőtték volna, AKKOR AZ lett volna ez elvárható, hogy idővel elérik a várható szintet és több gólt szereznek. Ezért van egy potenciál az alul lövésben.
Ezért lehet egy jogos várakozás a mostani csapat kapcsán is. Kialakítanak helyzeteket rendszeresen, megvan a sokszor magas várható gólszám, de nem hogy nem rúgják felül, hanem rendszeresen alul rúgják.
Így mivel hosszabb távon az várható, hogy elérik a várható értéket, ezért van ebben potenciál.

Egy Messi vagy Szoboszlai szintű rúgó a bőven átlag feletti képességei okán esélyes, hogy felülrúghatja, de te abban van nagy tévedésben, hogy az átlag az egy STATISZTIKAI ÁTLAG, amiknek az értékét eleve kiváló játékosok adatai alkotják!
Semmi vicces nem volt abban, amit írtam. Egy felnőtt játékos nem tud olyan szinten fejlődni a már eleve magas szintjéről - hogy azt az átlagot, amiben az ő szintje is benne van - érdemben felülmúlja.
Sőt, mint láttuk/látjuk, már az jó, ha a várható értéket teljesítik.

Talán nem véletlen, hogy az akadémiákon gyerekeket fejlesztenek. Ők tudnak érdemben technikailag fejlődni, kb. 8-14 éves kor között. Egy felnőtt játékost elsősorban taktikai szinten fejlesztesz.

Ha nem így lenne, és a te gondolatod mentén, a Mezőkövesd teljes keretéből La Liga játékost lehetne csinálni. Csak idő és gyakorlás kérdése lenne.
Vagy Szoboszlai a PL-hez szükséges szintjét döntő részben mikor alapozta meg?!
Az apjával 6-14 éves kora között vagy a Lipcsében az elmúlt két évben?

LEHET gyakorlás révén fejlődni bármiben, de egy eleve nagyon magas szinten lévő játékos esetében NEM LEHET olyan szinten, hogy a fejlődésnek érdemi hatása legyen a statisztikára.
Nagybarcelona írta:
2023.12.16. 07:15:38
Messiről is hányszor írták, hogy mennyit gyakorolta. Ez olyan, mint az a hulesèg, hogy vele született tehetsèg, jaa, neki nem kell gyakorolnia, edzenie sem, tolhatja a chipset meg a kólát is.

Hogy ne lenne èrtelme szöglet variációt betanulni, nem Mind1 hol helyezkednek ès mozognak a játèkosok. Tök Mind1, mert jelenleg egy csürhe benyomását kelti a csapat. Kontrákat is kellene, ha más is az èles szituáció.
Legfontosabb a csapatmozgások lennènek.
Pont tegnapi hír, hogy a vezetősèg nincs megelégedve az edzèsekkel.

Nekem kicsit olyan, mintha a Whoscored-ról elkezdenèm elemezni Romeut, hogy átlagban 2-3* szerelt pályafutása alatt meccsenkènt, 6,8-7 pontos szezonokat hozott, ami jobb az átlagnál, labdaszerzèsekben ès passzokban is kiemelkedő, stb.
Xavi jelenlegi Barcájában mègis egy kutyaütőnek látszik.
Persze, hogy gyakorol, hogyne gyakorolna, minden játékos gyakorol! De ez döntő részben a szinten tartásról szól! A MÁR MEGLÉVŐ skillek csiszolásáról, formában maradásról.
Messi nem huszonévesen, az X-edik aranylabda és X-edik BL cím után kezdett el jól lőni, és nem akkor fejlődött! Hanem a már eleve iszonyat magas szintjét tartotta élesen a folyamatos gyakorlással.
Ha a gyakorlás mennyiségén múlna, akkor ez alapján Szappanos lehetne a City kövezkező kapusa, nem?
Biztos szívesen beletenné a munkát.

Vannak alap szöglet variációk mindenkinél. De hiába gyakorlod napnyugtáig, ha pl. Liga szinten a szögletek kb. 3%-ból lesz gól, akkor azért mert extra X órát gyakorolsz és lesz extra X darab variációd, a te csapatod nem fog hirtelen 11%-kal gólt szerezni szögletből.

A Romeus példa tökéletes: ő messze nem olyan rossz játékos, mint amit most mutat. Ő alul teljesít, kvázi "alul játssza a saját xG-jét". Tőle nem az várható - és soha nem is az volt - hogy Busi szintjét hozza, tehát "felüljátssza" magát, hanem az, hogy a SAJÁT SZINTJÉT, ami egy Liga átlag szint, azt hozza.
Így esetében is az lenne a várakozás, az elvárható, hogy ehhez a magasabb saját szinthez felnő játékban, eléri a saját reális szintjét.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára La Masia1 2023.12.16. 20:39:08-kor.
Avatar
Andris
Adminisztrátor
Hozzászólások: 13507
Csatlakozott: 2006.05.20. 20:47:07
Tartózkodási hely: Budapest

2023.12.16. 18:38:26

Rdinho10 írta:
2023.12.16. 15:31:31
Annyiszor latom leirva,hogy majd,ha ott tartunk..Lassan ott fogunk tartani,hogy akiktol varnank a top5 felemelkedest,kioregednek :D
Mindenesetre ma nagy varakozassal ulok le,mivel a hetkozben elvileg pihentek az alapemberek.Varhatok egy normalis produkciot vagy megint csalodnom kell?!
Es meg hanyszor kell leirni, hogy elgondolkodj a jelentesen is? :D Ha elgondolkodnal rajta, akkor aligha lepodhetsz meg, hogy ez elokerul idonkent, hiszen eppen azt hivatott sugallni, hogy ez nem mostanaban lesz, hanem akar meg evekbe is beletellhet. Ha meg nem erdekel, minek foglalkozol ezzel? Remelem erzed az ellentmondast az egesz szituacioban.

Varakozhatsz nagyon a mait illetoen, megnyugtatlak: ha lesz lehetoseg, nyilvanvaloan meg fogod talalni a csalodottsagra a sajat okaidat, es aztan hangot is adsz majd nekik. Bizom benne, hogy ha nagyon kell majd keresni, akkor is megoldod, hiszen szemmel lathatoan mar most erre keszulsz. Mindegy lesz, hogy rossz jatekkal nyerunk, vagy sok hibaval nyerunk (pl megint csak egy gólos sovány győzelem), vagy esetleg jo jatekkal vesztunk pontot, biztos nem fog szamodra beleferni a “normalis produkcio” kategoriaba. Csak az fer bele, ha jol is jatszunk, meg nyerunk is siman. Hiszen mi mas lenne a normalis?
Ettol, vagy csak ugy magatol naprol napra, hetrol hetre nem fog valtozni azoknak a velemenye, akik szerint ez egy epuloben levo csapat, nem pedig olyan, aminek feltetlenul ott kene lenni a topon folyamatosan.
"Az a baj az Interneten terjedő idézetekkel, hogy nem tudod róluk megállapítani, valódiak-e."
- József Attila
Válasz küldése